LATEST POSTS

Ben birşey yazmayacaktım ama yani gerçekten nereden bakarsanız bakın zarar veriyor bu hükmen işi, bunu hem uzun yıllar oynayanlar yapıyor hem de yok gelecek yok başarı diye dem vuranlar yapıyor. Hele ki hiç oynanmaması tamamen facia ne diyim..   Bu arada Muti hocanın yazdığı son paragrafın altına aynen imzamı atıyorum. Oyun içi mesajlaşma harici şu an bir geliştirme görülmüyor, bu özellikle eski Cha kullanıcılarının hatırlayacakları bir sona doğru oyunu götürüyor, kimsenin bırakma ya da yor...

Turkish / Türkçe/Sezon 17

Pirmais sezonas aplis noslēdzies. LBL tabula izskatās diezgan simetriska visas komandas sadalījušās sākot no 11-0 līdz 0-11 pa vienam solim. Kā citiem sezonas 1/2 ? Man pagaidām ar lielu pluss zīmi, nebiju domājis tik labi (skatoties spēku samērus) iesākt sezonu.

Latvian / Latviešu Valoda/Latvija (LBL)
FORUM FACTS
36779 Posts 692 Threads 7392 Members cooldude Latest Member 2 Currently Online

Pentru Incepatori

Posted on December - 27 - 2018 at 04:05

Am deschis topicul asta pentru ca o sa inceapa cred sa vina mai multi jucatori in joc si sa fim pregatiti sa ii ajutam.

Presupun ca defence pentru toata lumea si post play pentru SF/PF/C.

Cum va puteti da seama daca un jucator este mai mult interior sau pentru 3 puncte? Calitatea de aruncare afecteaza atat inaltimea cat si experienta?

Posted on December - 27 - 2018 at 18:57

Da, defense e pentru toate posturile.

Post Moves e pentru PF si C.

Dribbling e pentru SF/SG/PG

Jucatorii de 3pcte trebuie sa aiba Shooting-ul maricel.

La calitatea de aruncare nu stiu prea multe, dar cu siguranta ca inaltimea si experienta conteaza in multe aspecte ale jocului.

Posted on December - 27 - 2018 at 19:08

Pentru ca in NBA sunt si SG care au peste 2 metri si marcheaza destul de des. Daca am un pitic de sub 1.85 m ii cam greu sa il faci sa arunce de la 3 puncte...asta daca nu ii cresti viteza si asa poate sa faca un fast break . Experienta ce ajunta in jocul asta? Cresc toate calitatiile principale sau scade sansa de TO?

Posted on December - 27 - 2018 at 19:10

Na ca a aparut Adrian fix inaintea mea :))

O sa incep sa traduc si eu manualul ala afurisit si sa il postez aici. Desi ma gandesc ca pentru userii nostri e usor de gasit si de inteles, dar ar fi bine sa il avem si noi postam in limba romana.

Zaplayer, am vazut ca esti foarte activ pe forumul international si ai bagat tare si pe transferuri. Ma bucur sa avem printre noi un nou coleg asa activ si pasionat. Sper sa te tina si sa ai viata lunga in joc :D Buna ideea cu topicul Te asteptam sa scrii si in topicul "Sa ne prezentam" daca vrei si sa mai pui si aici intrebari daca ai, poate putem contribui. Multa bafta 😊

Posted on December - 27 - 2018 at 19:20

Pentru ca in NBA sunt si SG care au peste 2 metri si marcheaza destul de des. Daca am un pitic de sub 1.85 m ii cam greu sa il faci sa arunce de la 3 puncte...asta daca nu ii cresti viteza si asa poate sa faca un fast break . Experienta ce ajunta in jocul asta? Cresc toate calitatiile principale sau scade sansa de TO?

Ai dreptate vizavi de inaltime in viata reala, dar aici ca sa fie un pic standardizata treaba au stabilit limite de inaltime pentru fiecare pozitie, astfel incat jucatorii prea scunzi sau prea inalti pentru pozitiile lor sa aiba anumite depunctari. Sunt convins ca ai citit in manual. Nu se poate reproduce logica din viata reala in totalitate. Nu cred ca exista conceptul de fast break in joc inca. Adica exista si atacuri care dureaza doar cateva secunde, dar nu cred ca au un mecanism diferit fata de atacurile normale. S-ar putea sa ma insel.

Experienta din cate stiu da un mic boost skillurilor. Nu are legatura directa cu rata TO-urilor. E greu de spus cata diferenta da fiecare punct de experienta (nu cred ca au scos adminii vreun calcul precis), dar intre un jucator cu exp 2 si unul cu exp 10 se cam vede diferenta de exemplu (la skilluri asemanatoare). Cel putin pe piata transferurilor experienta da diferente mari de preturi intre jucatori.

Posted on February - 15 - 2019 at 16:50

Sigur e o intrebare de noob, dar exista cumva posibilitatea de a schimba numerele jucatorilor?

Am eu un fix cu organizarea (la mai toate managerele sportive) si vreau sa le dau eu numar care sa indice unde joaca si ce rol au. Exista vreo posibilitate de a face asta?

Posted on February - 15 - 2019 at 16:50

Sigur e o intrebare de noob, dar exista cumva posibilitatea de a schimba numerele jucatorilor?

Am eu un fix cu organizarea (la mai toate managerele sportive) si vreau sa le dau eu numar care sa indice unde joaca si ce rol au. Exista vreo posibilitate de a face asta?

Posted on February - 16 - 2019 at 00:04

Nu exista, cel putin inca.

Posted on June - 18 - 2019 at 19:00

1. Ce viitor credeti ca are jocul asta?

2. Cam in cat timp poate o echipa nou infiintata sa acopere decalajul care o separa de prima divizie?

3. In cat timp creste un jucator o treapta de antrenament?

4. Pana la cat sa-mi maresc arena in acest sezon?

Posted on June - 20 - 2019 at 09:51

2. Cam in cat timp poate o echipa nou infiintata sa acopere decalajul care o separa de prima divizie?

Din moment ce poți să-ți tragi bobocii buni și să cumperi niște bobocii buni la prețuri scăzute, dacă le antrenezi, poți avea o echipă foarte competitivă când au 21-22 ani

Competențele jucătorilor se îmbunătățesc cel mai rapid până la vârsta de 18 ani
Apoi, dezvoltarea lor încetinește de la 18 la 21
Acestea încetinesc în continuare dezvoltarea lor de la 21 la 24
Și se dezvoltă foarte, foarte lent de la 25 la 29
La vârsta de 30 de ani, încep să-și piardă abilitățile încet

Dacă câștigi jocuri, poți ajunge probabil la aproximativ 500?

Posted on June - 27 - 2019 at 18:16

Salut, incerc sa-ti raspund eu pt ca nici mie nu-mi place sa vorbesc de joc in alte parti cand e aici forum pt asa ceva, mai ales ca eventuali useri romani care ar vrea sa adere la joc ar putea fi descumpaniti daca vad un forum romanesc inactiv.

1. Greu de spus - deocamdata jocul a evolut ok sub aspectul facilitatilor, are potential, ramane de vazut in ce masura producatorii sai vor fi motivati sa continue.

2. Decalajul va fi pt ca daca te uiti in prima divizie o sa vezi echipe cu jucatori antrenati bine si de mult timp, echipele mai vechi au facut bani, iar cu bani poti sa-ti permiti multe, ca si in viata reala. Asta nu inseamna ca daca ai rabdare si iti faci un plan de viitor nu poti la un moment sa-i ajungi, mai devreme sau mai tarziu toti vor trebui sa faca un schimb de generatii.

3. Jucatorii tineri foarte talentati pot creste dupa 3 - 4 antrenamente, urmand ca odata cu cresterea in varsta de pe la 19 sa trebuiasca mai multe antrenamente, dupa 21 si mai multe si tot asa.

4. Asta e greu de spus. Trebuie clar marita pt ca aici e cam principala sursa de bani. Eu m-as gandi sa pun vreo 3-4 mii de locuri pt inceput. Chiar daca nu le umpli la inceput, in timp vei vedea ca iti vor fi utile.

Bafta!