LATEST POSTS

Fleury Defense:26 Offense:34 PF Gutierrez Defense:36 Offense:25 PG LeFebvre Defense:34 Offense:31 PF/C Laurent Defense:24 Offense:35 C

Global (English Only)/Transfer Market

Kelmės "Kražantė" Tautybė: Metai: 15 Ūgis: 187cm Svoris: 87kg Alga: $2,287   Gynyba: 6 Metimas: 5 Greitis: 7 Driblingas: 6 Jėga: 6 Arti Krepšio: 2    

Lithuanian / lietuvių kalba/Žaidėjų rinka
FORUM FACTS
36809 Posts 693 Threads 7411 Members rikhou13 Latest Member 1 Currently Online

Sezonul 12

Posted on December - 03 - 2018 at 15:44

Ok, a început noul sezon. Am văzut că deja unii și-au schimbat jucători, alții sunt puși pe liste de transferuri. Nu știu dacă loturile se pot schimba considerabil totuși- depinde cât timp aveți să stați la pândă și căutat de jucători.

Eu zic că cel mai probabil o să fie un sezon care seamană în mare cu cel precedent: locurile 1-3: Warriors/CIP/Corvinul, locurile 4-7: BT-U/Mad/CSU Brașov/U Craiova și 8-12: U-Banca/Stejarii/Baia Mare/CSU Sibiu/Zephyreus (nu în această ordine), dar probabil vor apărea și surprize care vor strica calculele.

S-ar putea să nu prea fie multe emoții la duelul pentru campionat- că derby-ul Warriors-CIP se joacă chiar în etapa 1- așa că vom cam ști care pe care.

Oricum, fiecare cu obiectivele lui. Eu vreau sezonul ăsta să minez bani, cât mai mulți bani.

Bani

Posted on December - 8 - 2018 at 19:54

Eu sper sa prind un loc de Champions league sezonul asta si evident sa dezvolt jucatorii, sper doar ca nu ma incurc neasteptat si poate reusesc sezonul asta sa scot mai multe victorii din meciurile cu Cip si Warriors.

Posted on December - 11 - 2018 at 18:46

Ce intoarcere de scor la CIP - Warriors !! De la 53-39 pentru Warriors la 55-58 si apoi 59-62 la final. Astfel CIP ia o optiune serioasa in vederea trofeullui din sezonul 12.

Speram la un meci mai echilibrat intre BTU si Scientists, dar dupa o prima jumatate echilibrata, BTU s-a distantat tot mai mult.

Eu mi-am pus cea mai buna echipa cu Stejarii si am castigat greu. Noroc cu sfertul al 2lea. E o echipa foarte buna dupa noile achizitii din pre-sezon.

Posted on December - 12 - 2018 at 14:56

Va prind eu peste vreo 6-7 sezoane :)! 

Posted on December - 12 - 2018 at 15:29

Eu mi-am pus cea mai buna echipa cu Stejarii si am castigat greu. Noroc cu sfertul al 2lea. E o echipa foarte buna dupa noile achizitii din pre-sezon.

O fi un lot bunicel, dar pana la echipa mai e. Si nici nu prea stapanesc inca toate elementele de instructiuni individuale, si de asezare titulari vs rezerve in echipe pe sferturi. Oare daca mergeam cu cel mai bun 5 aproape tot meciul rotind doar 1 maxim 2 jucatori in fiecare scoteam mai mult? Asa am bagat un sfert intreg toate rezervele si de acolo diferenta finala de scor. Mai invatam, asta e :)

Posted on December - 13 - 2018 at 17:09

În prima etapă n-am fost prea atent cum am făcut line-up-uri-le la toate sferturile și m-a bătut BT-U.

Muttley, eu prefer să rotesc jucătorii, astfel încât să joace maxim 2 sferturi fiecare. Așa mă asigur că nu am vreunul care e varză tot meciul. Dar înseamnă că o să joc și mai slabi. Sunt echipe care se bazează mult pe aceiași 5-6 jucători, iar dacă unul-doi sunt eliminați sau au o zi proastă- s-a dus totul: cum a pierdut Sibiu Warriors în prima etapă. Nu trebuia pierdut meciul așa...

Brașov am văzut că încearcă să îi joace pe aceiași cei mai buni toate minutele, dar nu știu cum e mai bine- nu cred că există "cea mai bună tactică". Oricum, ceea ce știu eu - e că deși am unii jucători care ies în evidență, nu am vedete. Așa că nu e capăt de lume dacă nu mă pot baza pe cineva. Nu pot zice același lucru de colegi dacă Tsvetanov sau Herea s-ar accidenta...

Într-o oră e meciul Mad Scientists-Stejarii Săftica. Cred că am șanse mai mari să câștig, dar sigur va fi strâns, că lotul lui Muttley s-a îmbunătățit destul de mult, asa că îți doresc baftă! În rest mă mai interesează meciul Brașov-Craiova etapa asta, dar vreau să văd dacă și Corvinul are probleme cu BT-U ca mine.

Posted on December - 27 - 2018 at 18:59

Eu sunt in continuare confuz cu privire la logica jocului astuia.

Mi-am achizitionat in ultima vreme cativa jucatori mai in floarea varstei, ca sa nu mai stau in aceeasi 5 jucatori. Pentru BTU, Craiova, Scientists, Stejarii, nu pentru CIP, Warriors sau Corvinul. Dar am zis sa testez un pic si pe CIP echipa, desi stiam ca sanse nu sunt.

Spre surprinderea mea, am fost chiar competitiv in primele doua reprize si inceputul celei de-a treia - CIP ma conducea la un moment dat doar cu 58-48 (chiar ma apropiasem la doar 3 puncte pe la jumatea sfertului 2). Dar de-acolo, asa cum am observat de ceva timp incoace, echipa mea s-a prabusit. A urmat pentru CIP un run de 59 la 15 (m-am mai scos pe final, ca la un moment dat run-ul era de 44 la 4). Precizez ca CIP a avut doua lineup-uri diferite, dar foarte echilibrate, deci nu de acolo e diferenta. Precizez ca si line-up-urile mele au fost echilibrate (cu exceptia absentei lui Kulig din repriza a doua - eliminare, care fusese cel mai bun om al meu pana atunci) si ca am rotit jucatorii un pic astfel incat sa nu-i mai joc decat 30 de min in loc de 40 (neavand nici fatigue anterior).

Avand in vedere situatia, chiar nu imi explic caderea de dupa pauza. Nu cred ca dupa 58-48 a urmat 44-4 doar din cauza ca a lipsit Kulig. Pana la urma e un jucator in nota echipei, nu e vreun jucator de top mondial.

Nu ma plang pentru rezultat, pentru ca sperante sa il bat pe CIP nu imi faceam in niciun moment al meciului, iar rezultatul final e cam asa cum ma si asteptam inainte de meci. Dar mi-e greu sa inteleg de ce diferenta uriasa dintre primele 22 de minute si urmatoarele 18, ca sa stiu ce naiba gresesc atat de major.

Nu am analizat line-up-urile, dar am observat ca s-a intamplat la fel si la Warriors - Scientists. Pe la jumatea sfertului 3 Scientists conducea cu 50-47, dar apoi a urmat un run de 36 la 8 pentru Warriors. Acolo e si mai neplacut, pentru ca Scientists avea sanse reale.

Posted on December - 27 - 2018 at 19:22

Eu sunt in continuare confuz cu privire la logica jocului astuia.

Mi-am achizitionat in ultima vreme cativa jucatori mai in floarea varstei, ca sa nu mai stau in aceeasi 5 jucatori. Pentru BTU, Craiova, Scientists, Stejarii, nu pentru CIP, Warriors sau Corvinul. Dar am zis sa testez un pic si pe CIP echipa, desi stiam ca sanse nu sunt.

Spre surprinderea mea, am fost chiar competitiv in primele doua reprize si inceputul celei de-a treia - CIP ma conducea la un moment dat doar cu 58-48 (chiar ma apropiasem la doar 3 puncte pe la jumatea sfertului 2). Dar de-acolo, asa cum am observat de ceva timp incoace, echipa mea s-a prabusit. A urmat pentru CIP un run de 59 la 15 (m-am mai scos pe final, ca la un moment dat run-ul era de 44 la 4). Precizez ca CIP a avut doua lineup-uri diferite, dar foarte echilibrate, deci nu de acolo e diferenta. Precizez ca si line-up-urile mele au fost echilibrate (cu exceptia absentei lui Kulig din repriza a doua - eliminare, care fusese cel mai bun om al meu pana atunci) si ca am rotit jucatorii un pic astfel incat sa nu-i mai joc decat 30 de min in loc de 40 (neavand nici fatigue anterior).

Avand in vedere situatia, chiar nu imi explic caderea de dupa pauza. Nu cred ca dupa 58-48 a urmat 44-4 doar din cauza ca a lipsit Kulig. Pana la urma e un jucator in nota echipei, nu e vreun jucator de top mondial.

Nu ma plang pentru rezultat, pentru ca sperante sa il bat pe CIP nu imi faceam in niciun moment al meciului, iar rezultatul final e cam asa cum ma si asteptam inainte de meci. Dar mi-e greu sa inteleg de ce diferenta uriasa dintre primele 22 de minute si urmatoarele 18, ca sa stiu ce naiba gresesc atat de major.

Nu am analizat line-up-urile, dar am observat ca s-a intamplat la fel si la Warriors - Scientists. Pe la jumatea sfertului 3 Scientists conducea cu 50-47, dar apoi a urmat un run de 36 la 8 pentru Warriors. Acolo e si mai neplacut, pentru ca Scientists avea sanse reale.

CIP este un fost jucator de baschet, stie foarte multe tactici si in Charazay era unul daca nu cel mai bun manager din Romania. Sunt multe echipe sau manageri care isi sacrifica prima jumatate a meciului pentru a doua parte. Faptul ca ai fost aproximativ la nivelul echipei a doua a lui demonstreaza ca dpdv al tacticii a fost superior. Mai este si posibilitatea ca el sa iti fi anulat jucatorii tai buni in asa fel incat sa fie zero.

Posted on December - 27 - 2018 at 19:42

CIP este un fost jucator de baschet, stie foarte multe tactici si in Charazay era unul daca nu cel mai bun manager din Romania. Sunt multe echipe sau manageri care isi sacrifica prima jumatate a meciului pentru a doua parte. Faptul ca ai fost aproximativ la nivelul echipei a doua a lui demonstreaza ca dpdv al tacticii a fost superior. Mai este si posibilitatea ca el sa iti fi anulat jucatorii tai buni in asa fel incat sa fie zero.

Eu stiu cat de bun e CIP pe partea de tactica (si la joc, in general), dar nu cred ca a influentat asta evolutia meciului. In primul rand ca sunt prea slab ca CIP sa se chinuie prea tare cu mine :)) Am lotul net inferior si de vreo doua sezoane incoace joc doar cu juniorii meciurile cu big3 din campionat. Azi am vrut doar sa testez un pic echipa. Din contra, cred ca daca stia ca imi pun cea mai buna echipa, CIP isi pregatea altfel tactica.

In al doilea rand, CIP are lotul foarte standardizat. Se poate observa destul de usor ca cele doua lineup-uri pe care le-a folosit sunt echilibrate valoric si tactic. Nu si-a pus jucatorii mai buni pentru repriza a doua. Si cu anulatul da, cei mai buni jucatori ofensivi ai mei sunt pe pozitiile pe care are el jucatori defensivi exceptionali, dar asta e valabil pentru toate cele patru sferturi, nu doar pentru repriza a doua - si asta nu putea fi evitat. De-aia si jucatorii mei mai putin buni au fost singurii care au jucat bine pentru mine in ofensiva, fiind imperecheati cu jucatorii ofensivi ai lui CIP. Altfel zis, jucatorii mei buni au fost anulati complet in ofensiva de CIP, iar jucatorii mei defensivi nu sunt destul de buni incat sa le faca probleme jucatorilor lui CIP.

Precizez din nou ca diferenta intre loturi e imensa - ai lui sunt considerabil mai batrani si mai buni. Atata timp cat are cei mai buni jucatori in teren, poate sa nu isi seteze deloc tacticile, ca oricum nu prea am ce-i face, chiar daca as fi un geniu tactic :)) 

Posted on December - 27 - 2018 at 20:03

Poate ca el si-a descoperit jucatorii care au :

Special skills are: Passing and Rebounding

Rebounding - This skill will help a player get rebounds (both in offense and defense). It will be very important for you to discover a player who has a considerable jump skill because this will help you get more offensive rebounds, as well as decrease your opponent's offensive rebounds.

Passing - Pass represents a player’s ability to accurately pass the ball. A player that has a considerable passing skill will choose good solutions in offense and help a player who is on the receiving end of the pass to get a better position for a shot.

Ce mai este posibil, CIP sa fie cum era in Charazay si sa isi faca mentalitatea asta de cea mai buna aparare este ...Apararea. Sa ii faca pe toti cu Defence si Post... cam astea sunt cele mai importante calitati pentru toata lumea...mai putin pentru PG/SG Post dar pentru restul, SF/PF/C sunt calitati care ii ajuta atat in atac cat si in aparare. Dribbling nu stiu cat de important este insa Aparare, Aruncare, Viteza, Post par cele mai importante. Poate dribbling-ul anuleaza o parte din abilitatea de steal a adversarului dar nu bag mana in foc. Ce am mai observat la meciul tau impotriva lui CIP este faptul ca folosesti jucatori 30 de minute pe cand el foloseste pe toti standard 20 de minute. Poate ca jucatorii tai au cazut fizic si de asta s-a vazut in sfertul 3 si mai ales in 4. La el a intrat o echipa proaspata pe cand la tine au fost multi utilizati in primul sfert sau in al doilea. In sfertul 4 ai pierdut mult cu jucatorii care au jucat 30 de minute. Pe deasupra, uite cate TO-uri ai facut in sfertul 4. Probabil ca de asta experienta ii atat de folositoare. Jucatori fresh cu experienta mare vs jucatori tineri, cu ceva experienta dar obositi...

Posted on December - 27 - 2018 at 20:19

Cred ca toti stim care din proprii jucatori au passing si rebounding bun si care nu. Si CIP stie, dar nu e asa o mare realizare :D O sa-ti dai si tu seama repede, trebuie doar sa joci cateva meciuri si sa experimentezi un pic.

Si da, CIP are jucatori defensivi exceptionali. Toti PG, SG si SF lui sunt jucatori defensivi, iar in ofensiva nu prea sunt jucati. In acelasi timp, PF si C sunt jucatori eminamente ofensivi (post moves + strength). Aici ai dreptate, se bazeaza in mod deosebit pe defensiva.

Singura mea explicatie e legata de oboseala, asa cum si tu presupui. Desi cu fatigue 0 inainte de meci, 30 de minute nu ar trebui sa fie atat de mult. Dar faza e ca eu de multe sezoane joc asa, ba chiar ii jucam cate 40 min (stateam in 5 -6 jucatori pana acum, restul erau prea tineri ca sa fie competitivi cu adversarii puternici) si nu am sesizat pana nu demult astfel de caderi spre final.

Din pacate pentru mine am lotul foarte variat ca varsta si nu am cum sa gasesc 10 jucatori pe care sa ii joc cate 20 minute fiecare.

Am avut atatea TO si din cauza ca ai lui CIP sunt foarte buni in defensiva, iar ai mei nu sunt nici pe departe la fel de buni la dribbling sau pase. Si diferenta de experienta se vede. Dar da, si nr de TO a crescut pe parcurs.

Apreciez faptul ca ti-ai aruncat un ochi si ai analizat jocul nostru, mai ales fiind un user nou 😋