LATEST POSTS

I am selling one good pl. 27yo. 206cm (pf/c). 

Global (English Only)/Transfer Market

Hocam tebrik ederim. Bi kaç yıl ara verdiğin şampiyonluk mesaisine dönmüş oldun. Süper Lige çıkan arkadaşları da ayrıca tebrik ederim

Turkish / Türkçe/Sezon 17
FORUM FACTS
37028 Posts 705 Threads 7521 Members jiozeus38 Latest Member 2 Currently Online

Juniori romani

Posted on August - 11 - 2018 at 14:14

Salut, mi-am permis sa deschid un astfel de subiect, ar fi ok sa prezentam ce juniori primim, poate viitorul Naționalei (dacă va exista peste câteva sezoane).

Posted on October - 21 - 2019 at 20:33

Eugen Nemeşan (35258131)

DEFENSE: 11

OFFENSE: 10

Height: 163cm

Weight: 66kg

Salary: $2,223

SKILLS

Defense: 6

Shooting: 5

Speed: 5

Dribbling: 5

Strength: 5

Post Moves: 4

Posted on October - 22 - 2019 at 01:40

Are skilluri foarte bune pentru inceput de sezon, 26 useful skills, ar putea ajunge pana la 32 daca ai noroc si se antreneaza bine. Salariul e chiar grozav pentru inceput de sezon, probabil are si hidden skills bun, preferabil pase. Doar ca e foarte scund, PG trebuie sa fie de minimum 185cm ca sa nu aiba penalizari. Ok, sa zicem ca pana in 180cm penalizarile sunt mai mici, dar daca are sub deja e problema. Avand in vedere ca media e cam de 10-11cm de crestere in cei 3 ani (pana la 18 ani cresc), ai noroc daca va trece de 175cm. Sigur, daca esti foarte foarte norocos poate sa treaca si de 180cm (maximum 20cm poate creste cu totul) - am si eu un SG care mi-a crescut 14 cm in primii 2 ani (de la 185 la 199) si va fi prea inalt sa il mai pot folosi SG, desi eu aveam nevoie de el ca SG, pentru ca SF am destui (deci in unele cazuri poti avea ghinion si sa-ti creasca prea mult :)) ). Si nu e singurul caz, in generatia asta a mea de 17-18 ani, pivotii imi cresc mult prea putin, iar guarzii mult prea mult.

In concluzie - poti sa il tii, dar trebuie sa ai noroc cu inaltimea si, preferabil, sa fie foarte talentat la pase - ca sa mai compenseze faptul ca e scund. Sau il poti vinde, dar nu cred ca vei gasi oameni sa dea prea multi bani pe el, tot din cauza inaltimii, desi skillurile sunt super.

Posted on October - 22 - 2019 at 11:27

Preferabil, sa fie foarte talentat la pase - ca sa mai compenseze faptul ca e scund. Sau il poti vinde, dar nu cred ca vei gasi oameni sa dea prea multi bani pe el, tot din cauza inaltimii, desi skillurile sunt super.

Cum imi dau seama daca e talentat la pase? din numarul de pase decisive?

Posted on October - 22 - 2019 at 12:17

Pai, in primul rand dupa salariu poti aproxima. La calcularea salariului se iau in considerare toate cele 8 skilluri, cele 6 vizibile plus talentul la rebounds si pase (hidden skills). Apoi, salariul creste si odata cu varsta, nu doar cu skillurile. Iar jucatorii straini au 10% in plus la salariu. Hidden skills cresc usor pe parcursul carierei jucatorului, iar din moment ce nu pot fi antrenare - poti doar spera ca juniorul e de la inceput talentat la pase / recuperari. E greu sa gasesti niste patternuri exacte in privinta calcularii salariului, tocmai pentru ca nu poti stii cat hidden skills are de fapt jucatorul. Cu timpul, daca studiezi piata, vei deduce daca un jucator are hidden skills bune sau nu raportand salariul la suma skillurilor vizibile.

Ca sa poti vedea direct daca jucatorul e bun la pase sau nu eu vad trei optiuni.

1) (asta e valabil cand vrei sa cumperi jucatori) sa studiezi statisticile din sezoanele trecute cu atentie (iei in considerare si in ce ligi a jucat, ce coechipieri are, daca echipele lui erau ofensive / defensive). Daca iei unul cu 8 assist-uri pe meci care a jucat in liga a 4a pe nu stiu unde, la o echipa cu shooteri buni si care marcheaza meci de meci multe puncte, sansele sunt ca statisticile lui sa fie mult umflate, iar in liga 1 sa dea doar 3-4 assisturi pe meci (ceea ce e decent, nu e rau, dar nici grozav), de ex. Poti vedea si jucatori care au 4 assist-uri in ligi foarte puternice, aia e posibil sa iti dea si 10 assist-uri pe meci in liga 1 daca ii joci bine.

2) Bineinteles, jucandu-i in amicale. La cei de 15 ani e un pic mai dificil, avand in vedere ca-s diferente mari de varsta fata de ceilalti jucatori, iar hidden skills nu sunt inca dezvoltate. Dar e suficient cat sa-ti faci o parere. Poti incerca cu toti jucatorii pe aceleasi setari ofensive (ex normal-normal - ca sa il compari dpdv al paselor cu ceilalti din echipa), doua setari (de ex unii normal-pass, altii normal-shoot - ca sa aiba cat de cat roluri potrivite), toti la fel mai putin cel pe care il testezi (gen toti sometimes-normal, unul singur often-pass - ca sa vezi cum se descurca daca are mingea des), etc. Dar si asa e destul de greu de interpretat, depinde daca adversarul din teren e setat pe soft sau nu, depinde ce skilluri defensive are, e posibil sa fie setat defensive focus, etc. Sunt multe variabile la mijloc.

3) Calculezi raportul assists / turnovers. Cam ca in viata reala - degeaba are 5 assisturi pe meci daca are si 3 TOs pe meci. Inseamna ca a fost pus artificial ca pasator fara sa fie neaparat talentat la asta. Unul cu 3 assisturi pe meci si 0,5 TOs de ex are sigur mai mult potential de pasator (si fie nu e utilizat cum trebuie, fie echipa unde a jucat are multi pasatori buni sau marcheaza putine puncte pe meci).

La rebounds e mai simplu, ca statisticile sunt mai usor de interpretat, dar si acolo conteaza ce fel de pivoti sunt in liga lui si de cum a fost jucat.

Managerii experimentati pun foarte mare pret pe hidden skills si asta se resimte si pe piata daca analizezi preturile, pentru ca un jucator cu skilluri wow si fara hidden skills nu e la fel de valuable ca unul cu skilluri bune si hidden skills wow din  punctul meu de vedere - tocmai pentru ca hidden skills mari sunt mai rare.

LE: m-am lungit prea mult :))

Posted on November - 11 - 2019 at 12:33

Primul meu junior remarcabil....1,5 stele, calitati distribuite echilibrat, inaltime buna. Cati bani as putea lua pe el?

Ianis Sprâncenatu (https://mybasketteam.com/Player/PlayerDetails/35288706)

Height: 190cm

Weight: 90kg

Salary: $2,760

DEFENSE: 11

OFFENSE: 12

Defense: 6

Shooting: 6

Speed: 5

Dribbling: 7

Strength: 6

Post Moves: 1

Posted on November - 12 - 2019 at 03:59

Remarcabil? Asta e world class 😜 30 useful skills la jumatatea sezonului, poate prinde 33-34 pana la final cu putin noroc. Inaltimea e foarte buna, salariul e si el foarte bun avand in vedere ca post moves 1 il trage in jos. Cred ca scoti peste 5 milioane pe el. Dar pentru maximizarea profitului iti recomand sa il mai tii si sa ii dai foarte multa experienta, gen 30 minute pe meci. Macar sezonul asta, daca tot nu ai griji cu promovarea. Chiar si sezonul viitor il poti tine si il poti juca foarte mult cu echipele de top pe care oricum nu ai sanse sa le invingi, apoi mai vezi tu in functie daca ramai sau nu in liga 1. Dar e musai sa creasca repede (adica o data la 3 antrenamente daca nu mai rapid). Lumea ezita sa cumpere juniori de 15-16 ani pe multi bani tocmai pentru ca nu poti sti daca are crestere rapida sau nu. Daca se antreneaza repede si il pui la vanzare la 18 ani cu 5-6 exp de ex, vei scoate mult mai mult pe el. Ca sa nu mai spun ca cu salariul ala e foarte probabil sa fie bun la pase - il poti juca pe frequently sau often - pass si daca are statistici bune va atrage si mai mult. Dar daca se antreneaza greu vinde-l cat de repede poti, ca altfel ii scade valoarea in timp.

Posted on November - 12 - 2019 at 06:51

Remarcabil? Asta e world class 😜 30 useful skills la jumatatea sezonului, poate prinde 33-34 pana la final cu putin noroc. Inaltimea e foarte buna, salariul e si el foarte bun avand in vedere ca post moves 1 il trage in jos. Cred ca scoti peste 5 milioane pe el. Dar pentru maximizarea profitului iti recomand sa il mai tii si sa ii dai foarte multa experienta, gen 30 minute pe meci. Macar sezonul asta, daca tot nu ai griji cu promovarea. Chiar si sezonul viitor il poti tine si il poti juca foarte mult cu echipele de top pe care oricum nu ai sanse sa le invingi, apoi mai vezi tu in functie daca ramai sau nu in liga 1. Dar e musai sa creasca repede (adica o data la 3 antrenamente daca nu mai rapid). Lumea ezita sa cumpere juniori de 15-16 ani pe multi bani tocmai pentru ca nu poti sti daca are crestere rapida sau nu. Daca se antreneaza repede si il pui la vanzare la 18 ani cu 5-6 exp de ex, vei scoate mult mai mult pe el. Ca sa nu mai spun ca cu salariul ala e foarte probabil sa fie bun la pase - il poti juca pe frequently sau often - pass si daca are statistici bune va atrage si mai mult. Dar daca se antreneaza greu vinde-l cat de repede poti, ca altfel ii scade valoarea in timp.

Multumesc! Apreciez foarte mult raspunsurile tale argumentate si faptul ca ti-ai rupt cateva minute din viata ca sa luminezi un incepator...

Posted on November - 12 - 2019 at 07:17

Multumesc! Apreciez foarte mult raspunsurile tale argumentate si faptul ca ti-ai rupt cateva minute din viata ca sa luminezi un incepator...

La răspunsul perfect al lui Dan eu as mai adauga, mai în gluma, mai în serios, ca nici nu m-aș gândi să-l vând. Tine-l și bucură-te de evoluția lui, pt ca la semnalele pe care le avem de la dezvoltatori, cine știe cât mai durează jocul. 

Posted on November - 12 - 2019 at 07:27

La răspunsul perfect al lui Dan eu as mai adauga, mai în gluma, mai în serios, ca nici nu m-aș gândi să-l vând. Tine-l și bucură-te de evoluția lui, pt ca la semnalele pe care le avem de la dezvoltatori, cine știe cât mai durează jocul.

Eu am inteles din ultimul anunt ca sunt in cautare de sponsori; poate ii vor gasi :P Iar daca nu-i gasesc, probabil nu vor mai implementa noi optiuni, dar nu cred ca jocul o sa dispara