LATEST POSTS

Može, ako su u tim nižim ligama bot ekipe ili želiš igrač samo brani tu poziciju. Inaće će igrati katastrofalo. Ne zbog visine, Već zbog loših skilova za outside napad. Šut kao primarac jako loš (nizak), kao i PM.  Za samo def igru, nije bitno dali  je igrač postavljen inside ili outside ...mislim

Ex-Yu/Pitanja

Znam da je ovaj momak predodređen za poziciju 3 ali može li da igra PF u nižim ligama ako mu namjestim spolja(outside)?   Klub: Partizan 1945 Državljanstvo: Starost: 30 Visina: 202cm Težina: 102kg Plata: $29,269 Pozicija:     Energy:   100 Forma: Veštine Odbrana: 17 Šut: 9 Brzina: 13 Dribling: 13 Snaga: 6 Post Tehnika: 5 Iskustvo: 18

Ex-Yu/Pitanja
FORUM FACTS
36769 Posts 692 Threads 7379 Members Tsipinio Latest Member 3 Currently Online

Strategii și Viziune de Viitor

Posted on August - 07 - 2018 at 15:26

Propun un thread în care să discutăm despre strategiile fiecăruia pe termen mediu și lung. Sper să aveți suficientă răbdare cât să citiți 😀

Din păcate, cel puțin de 5 luni de când joc eu, numărul de români activi nu a prea crescut. Băieții văd că sunt încrezători că odată cu lansarea de peste câteva luni a aplicației va apărea un val mare de utilizatori noi. Să vedem ce se va întâmpla. În orice caz, sunt diferențe financiare mari între cei care s-au înscris încă din 2016 și noi, cei mai „tineri”. Să nu intrăm însă în prea multe detalii, prefer să fim optimiști și să ne vedem de joc.

Eu văd trei strategii posibil aplicabile:

1) Creșterea jucătorilor tineri. Eu văd asta ca fiind cea mai logică strategie pentru început, mai ales că înțeleg că sunt introduși în joc din ce în ce mai mulți tineri talentați de la un sezon la altul. Academia nu produce tineri buni suficient de constant, dar există pe piață destui tineri buni la prețuri rezonabile. E o strategie de termen lung, evident. Se pot face și bani frumoși cu strategia asta, dar se poate crește și o echipă competitivă (cu ceva răbdare). E de precizat faptul că experiența are un rol important în joc, iar prețul pe piață poate crește foarte mult dacă jucătorul e mai experimentat. Așadar, e bine ca jucătorii tineri să prindă cât mai multe meciuri.

2) Cumpărarea jucătorilor aflați deja în „prime”. Numesc aici prime, să zicem, o vârstă undeva între 21-25 de ani. Jucători buni care pot face deja performanță și care mai au câțiva ani buni din carieră. Cu astfel de jucători se pot ataca poziții înalte în clasament în Liga 1. Problema e că ăștia sunt și cei mai scumpi jucători de pe piață, iar pentru utilizatorii mai noi nu e o strategie utilizabilă. Cluburile de top din campionatele puternică văd că preferă strategia asta.

3) Cumpărarea de jucători bătrâni și buni. Cu ei se pot atinge performanțe la fel de bune precum la punctul 2, însă astfel de jucători sunt deja pe final de carieră, iar investiția aduce beneficii doar pe termen scurt și mediu. Partea bună e că jucătorii bătrâni (să zicem peste 28 ani) sunt ieftini. Poate fi o strategie bună de început, pentru a ocupa poziții înalte (locul în sine nu aduce cine știe ce beneficii financiare), dar mai ales pentru a crește mai rapid numărul de fani și de încasări ulterioare din meciuri.

Am și două recomandări pentru băieții mai noi în joc:

1) Odată promovați în Liga 1, să își crească arenele, măcar până pe la 2500-3000 de locuri. Încasările sunt mult mai mari decât costurile, arena fiind principala sursă de venit. În schimb, în caz de retrogradare s-ar putea ca arena să nu mai producă prea mult profit.

2) În offseason există acele două zile în care jucătorii de la echipele șterse ajung pe piață și sunt gratis. Sigur, jucătorii de top vor fi cumpărați pe mulți bani, dar există destui jucători luați pe nimica toată, care în sezon ar fi mult mai scumpi. Deși pare că de la offseason la offseason e tot mai greu să găsești jucători potriviți (există tot mai multe cluburi active și tot mai multe cluburi cu bani), oricum ei se găsesc mult mai ușor și pe mai puțini bani. Se poate obține și profit frumușel la revânzare, dar se poate și construi o echipă mai puterncă pe mai puțini bani. Cu siguranță acele două zile sunt esențiale și vă recomand să profitați de ele.

Eu personal am ales să merg pe punctul 1. Am cumpărat jucători tineri și i-am crescut. Pe parcurs însă ei au mai îmbătrânit, iar eu am cumpărat alții. Am acum o echipă cu jucători de toate vârstele, de la 16 la 21 ani. Problema e că nu prea știu ce să fac de acum încolo. Dacă trag tare să joc la rezultat, nu prea pot oferi experiență jucătorilor de 16-17 ani, care cred că au ceva mai mult potențial decât cei de 19-20. Dar în același timp nici nu vreau să renunț la cei mai bătrâni, mai ales că mi-e teamă de retrogradere. Voi continua așa momentat și mă decid pe parcurs.

Sunt curios și cum privesc ceilalți cele mai bune abordări strategice și cam ce viziune are fiecare pentru echipa lui.

Posted on August - 7 - 2018 at 17:04

Da, buna tema - eu nu stiu ce sa zic, sunt inca destul de nelamurit si in privinta noului motor al jocului, cum actioneaza, care sunt prioritati clare, samd. Pt ca pana acum au cam fost numai povesti.

Oricum ai prins tot ce era de prins ca si strategii, nu vad alta. Care este insa cea mai buna, foarte greu de precizat, probabil numai timpul o va arata.

Si pe mine ma tenteaza punctul 1, am zis ca stau sa vad daca jucatorii actuali se preteaza la noul motor. Daca nu, change de la 0.

Posted on August - 18 - 2018 at 21:24

Ca sa eviti retrogradarea, e suficient sa tii 4 jucatori puternici de baza , cred ca e suficient pt locurile 8-10 .

Jucatorii tineri sunt formula ideala, parerea mea, dar trebuie facut un plan pt dezolvatarea lor pe 3-4 ani inca de la cumparare. 

Ca si experienta pt ei, sunt 2 variante, clasicul 10 jucatori, 20 de minute fiecare , sau forta maxima , 5 juniori , 40 de minute , timp de 3 sezoane .. aici totul depinde si de rabdarea managerului 

Cat despre viziune pt echipa mea, de la castigat 2 campionate la rand, am reusit sa o fac praf , experimentad cu tot felul de jucatori, dar nu regret, asta e farmecul jocului, si sezonul asta este tot de experiment , diferite tactici cu diferiti jucatori , sa vedem ce merge 

Posted on December - 28 - 2018 at 20:15

Ca sa eviti retrogradarea, e suficient sa tii 4 jucatori puternici de baza , cred ca e suficient pt locurile 8-10 .

Jucatorii tineri sunt formula ideala, parerea mea, dar trebuie facut un plan pt dezolvatarea lor pe 3-4 ani inca de la cumparare. 

Ca si experienta pt ei, sunt 2 variante, clasicul 10 jucatori, 20 de minute fiecare , sau forta maxima , 5 juniori , 40 de minute , timp de 3 sezoane .. aici totul depinde si de rabdarea managerului 

Cat despre viziune pt echipa mea, de la castigat 2 campionate la rand, am reusit sa o fac praf , experimentad cu tot felul de jucatori, dar nu regret, asta e farmecul jocului, si sezonul asta este tot de experiment , diferite tactici cu diferiti jucatori , sa vedem ce merge 

Offtopic: Salut, nu cumva ai jucat acum foarte foarte mult timp Charazay? Tot asa era unu cu un user cip si era din timisoara :D

Posted on December - 28 - 2018 at 23:13

Offtopic: Salut, nu cumva ai jucat acum foarte foarte mult timp Charazay? Tot asa era unu cu un user cip si era din timisoara :D

Da, tot eu sunt .... te salut domnule , deasemenea si pe zaplayer  . Pe forum intru rar pt ca sunt batran si uit , nu va suparati pe mine 

Posted on December - 29 - 2018 at 05:30

Obiceiurile vechi nu se uita...

Posted on December - 29 - 2018 at 11:23

As dori sa intreb daca exista posibilitatea sa fiu transferat in Romania, din cauza ca locuiesc in Germania nu credeam ca pot face acest lucru, sa joc intr-o alta tara decat cea in care locuiesc. Multumesc anticipat.

Posted on December - 30 - 2018 at 00:04

As dori sa intreb daca exista posibilitatea sa fiu transferat in Romania, din cauza ca locuiesc in Germania nu credeam ca pot face acest lucru, sa joc intr-o alta tara decat cea in care locuiesc. Multumesc anticipat.

Ei bine, echipa dvs. nu poate fi mutată din Germania în România, dar puteți deschide o nouă echipă în România și voi vedea transferul jetoanelor de la o echipă la alta.

Posted on December - 30 - 2018 at 11:29

Ei bine, echipa dvs. nu poate fi mutată din Germania în România, dar puteți deschide o nouă echipă în România și voi vedea transferul jetoanelor de la o echipă la alta.

Multumesc pentru raspuns, am sa ma mai gandesc... 

Posted on December - 30 - 2018 at 20:35

La ce noroc o sa ai, primesti o echipa cu 0-9 sau 0-10, depinde cand ti-o faci.

Posted on January - 1 - 2019 at 23:10

La ce noroc o sa ai, primesti o echipa cu 0-9 sau 0-10, depinde cand ti-o faci.

Am creat o echipa in Romania cu numele de utilizitaro gaetu88. As dori totusi ca aceasta echipa sa fie anulata nu pentru ca nu mi-ar placea sa noc in Romania ci pentru ca am deja 10 jucatori de 15 ani pe care as dori sa ii antrenez si sa vad pana unde pot ajunge. Multumesc anticipat.